Zeytinyağında Hangi Vitaminler ve Mineraller Vardır?

Zeytinyağında Hangi Vitaminler ve Mineraller Vardır?

Enfes lezzeti, beslenmeye katkıları ve çok yönlü kullanım imkanıyla bilinen zeytinyağı hemen her mutfağın vazgeçilmezi! Peki, bu damak çatlatan lezzetin ne denli zengin bir formüle sahip olduğunu biliyor musunuz? 

En ideal yemeklik yağlardan biri olarak kabul edilen sızma zeytinyağı, insan vücudunda yüzyıllardan beri anlatılagelen bir tesire sahip. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olan bu doğal besin, aynı zamanda içerdiği çeşitli doymamış yağ asitleriyle de ön plana çıkmayı başarıyor. Eşsiz tadı ve damaklardan silinmeyen aromasına ek olarak sızma zeytinyağı, antioksidan açısından da son derece zengin olan yağ çeşitleri arasında yer alıyor.

Akdeniz ülkeleri ve Avrupa mutfağının temel gıda maddeleri arasında yer alan zeytinyağı, renk ve tat bakımından her çeşitte farklılık gösterebiliyor. Peki, bir lezzet sırrı olarak nitelenen zeytinyağının besin değerlerini öğrenmeye ne dersiniz?

1. Zeytinyağının Besin Değerleri Nelerdir?

Zeytinyağının Besin Değerleri Nelerdir?

Özellikle E vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olan zeytinyağı, uzmanlar tarafından her gün tüketilmesi önerilen yağ asitlerini de içeriyor. Ayrıca zeytinyağında potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve çinko gibi mineraller de bulunuyor.

Zeytinyağı Besin Değerleri (100 Gram)

Kalori (kcal)

884

Toplam Yağ (g)

100

Doymuş Yağ (g)

14

Sodyum (mg)

2

Potasyum (mg)

1

Kalsiyum (mg)

1

Demir (mg)

0,6

E vitamini (mg)

14.4

K vitamini (mg)

60.2

Kaynak: Food Data Central


1.1. Zeytinyağında Karbonhidrat ve Protein Var mı?

Zeytinyağı karbonhidrat ve protein içermiyor. Bunun haricindeki doğal yağ asitleri, vitamin ve mineral içeriği sayesinde zeytinyağı, dengeli ve düzenli bir beslenme programının yapı taşları arasında yer alıyor. 

1.2. Zeytinyağında Hangi Yağlar Var?

Zeytinyağı, monosodyum yağ asitleri ve polisodyum yağ asitleri içeriyor. Bu yağlar aynı zamanda vücudumuzda doğal olarak bulunan yağlar olduğu için büyük önem taşıyor. Ayrıca zeytinyağı Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini de bünyesinde barındırıyor. Bu yağ asitleri ise vücudumuzda bulunan doğal yağlardan farklı olarak vücudun olağan çalışma sistemi için önem teşkil ediyor. 

Bir çorba kaşığı zeytinyağında 9,86 gram tekli doymamış yağ, 1,42 gram çoklu doymamış yağ ve 1,86 gram doymuş yağ asidi bulunuyor. Bu yağların büyük kısmı vücut için iyi olsa da her gıdada olduğu gibi yağ tüketiminin de belli bir seviyeyle sınırlandırılması öneriliyor.

1.3. Zeytinyağında Hangi Vitaminler ve Mineraller Var?

Sızma zeytinyağı her porsiyonda yüksek miktarda E ve K vitaminleri içeriyor. E vitamini bir antioksidan çeşidi olması bakımından, K vitamini ise kemik ve kalp açısından büyük önem taşıyor. Bir çorba kaşığı zeytinyağında E ve K vitaminine ek olarak potasyum, magnezyum, demir, çinko ve fosfor gibi değerli mineraller de bulunuyor.

2. Zeytinyağında Yüksek Miktarda Bulunan Polifenol Nedir?

Zeytinyağında Yüksek Miktarda Bulunan Polifenol Nedir?

Polifenol, doğada çeşitli bitkilerde yaygın olarak bulunan bileşik türlerinden biri. Antioksidan özelliği sayesinde polifenoller, serbest radikalleri nötralize ederek vücudu iç ve dış etkilerden korumaya katkı sağlıyor. Zeytin ve dolayısıyla zeytinyağı polifenol açısından zengin bir besin olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte kuş üzümü, orman meyveleri, baklagiller, yer fıstığı, kakao, brokoli, maydanoz ve soğan gibi gıdalarda da polifenol bulunuyor.

3. Zengin İçeriğiyle Zeytinyağının Vücuda Etkileri Nelerdir?

Zengin İçeriğiyle Zeytinyağının Vücuda Etkileri Nelerdir?

Sızma zeytinyağı zengin içeriği sayesinde bireylerin günlük tüketmesi gereken pek çok bileşeni almasını sağlayarak vücudun fonksiyonlarını ideal bir şekilde gerçekleştirebilmesine yardımcı oluyor. Bu söz edilen fonksiyonlar kardiyovasküler sistemden sindirime, beynin olağan işlevlerinden ruh haline, ciltten saç ve tırnaklara kadar geniş bir çerçeve içerisinde yer alıyor. Tüm bu etkileri nedeniyle zeytinyağı, insan yaşamı için oldukça değerli bir besin kaynağı olarak yüzyıllardan günümüze büyük bir değer görmeye devam ediyor. 


Zeytinyağının zengin içeriğinden yüzde 100 doğallık ve yüksek kalite farkıyla yararlanabilmek için siz de Oleamea zeytinyağlarını hemen sipariş edebilirsiniz!


*Bu sayfada yer alan bilgiler, hekiminizin veya beslenme uzmanınızın vereceği bilgilerin yerine geçmemelidir. Herhangi bir diyet programına başlamadan önce mutlaka gerekli tetkikleri yaptırmalı ve diyetisyeninize danışmalısınız. Kaynaklar:

  • Joe Leech, "11 Proven Benefits of Olive Oil", Healthline, 2018. (çevrim içi)
  • Rachael Link, "What Is Extra Virgin Olive Oil, and Why Is It Healthy?", Healthline, 2021. (çevrim içi)
  • Barbie Cervoni, "Olive Oil Nutrition Facts and Health Benefits", Verywell Fit, 2022. (çevrim içi)

  • Daha eski gönderi Daha yeni gönderi