Zeytinyağının Çocuk Sağlığı ve Gelişimine Etkileri

Zeytinyağının Çocuk Sağlığı ve Gelişimine Etkileri

Faydaları ve lezzeti ile pek çok kişinin vazgeçilmezi olan zeytinyağı, çocukların sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkiye sahiptir. Çocukluk döneminden itibaren düzenli olarak ve ideal oranda zeytinyağı tüketen kişilerin gelişimi, birçok açıdan olumlu ilerleyebilir. Yani zeytinyağı ve çocuk gelişimi arasında önemli bir bağ vardır. Çocukların vücudunun ihtiyaç duyduğu temel besin özelliklerini sağlayan zeytinyağının faydalarını, günlük tüketim oranlarını, tüketim şekillerini birlikte inceleyelim!

Zeytinyağı Tüketiminin Çocuklara Faydaları

Çocukların beslenmesinde zeytinyağına yer vermek oldukça önemlidir. Çeşitli öğünlerde çocuklarınızı, zeytinyağı ile buluşturarak gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz. Çocuklarda zeytinyağı faydaları şu noktalardan öne çıkar:

 • Zeytinyağı, kalsiyum ve D vitamini emilimini artırarak çocukların kemiklerinin güçlenmesine ve büyümenin sürdürülmesine yardımcı olur.
 • Sindirim sistemini düzenleyici etkisiyle zeytinyağı, sindirim sorunlarını önler ve çocukların sindirim sağlığını destekleyebilir.
 • Zeytinyağının bağışıklık sistemi üzerine etkileri de oldukça önemlidir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde zeytinyağı, çocukların vücutlarını serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hastalıklara karşı dirençlerini artırmaya destektir.
 • Antioksidan içeriği sayesinde zeytinyağı, çocukların cilt ve saç sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Çocuklarda beyin sağlığı ve zeytinyağı tüketimi arasından önemli bir ilişki vardır. Çünkü zeytinyağında Omega-3 yağ asitleri bulunur. Bu yağ asitleri, çocukların zihinsel yeteneklerin gelişiminde ve öğrenme süreçlerinde önemli rol oynar. Zeytinyağı, çocuklarda beyin gelişimini destekler.

Çocuklara Günde Ne Kadar Zeytinyağı Verilmeli?

Çocuklara günlük zeytinyağı tüketimi, yaşlarına ve genel sağlık durumlarına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, çocukların günlük yağ alımının toplam enerji alımının %30’unu geçmemesi gerekir. Bu nedenle zeytinyağının çocuk sağlığına etkisi ve faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için çocukların zeytinyağı tüketimini belirlerken dikkatli olmak çok önemlidir.

1 yaşından küçük bebekler için yağ alımı anne sütü veya formül mamadan sağlanır ve ek zeytinyağı gibi ek gıdalar genellikle gerekli değildir. 1 yaşından büyük çocuklar için günlük zeytinyağı miktarı genellikle aşağıdaki gibi bir kılavuzla belirlenebilir:

 • 1-3 yaş arası çocuklar için günlük zeytinyağı tüketimi genellikle 1 ila 2 çay kaşığı arasında olabilir.
 • 4-8 yaş arası çocuklar için günlük zeytinyağı tüketimi genellikle 1 ila 3 çay kaşığı arasında olabilir.
 • 9-13 yaş arası çocuklar için günlük zeytinyağı tüketimi genellikle 2 ila 4 çay kaşığı arasında olabilir.

Çocuğunuzun sağlık durumunu ve beslenme ihtiyaçlarını dikkate alarak, çocuğunuza özel bir diyet planı oluşturmak ve zeytinyağı tüketimini belirlemek en iyisidir. Bu nedenle çocuk gelişimi açısından beslenme danışmanı veya doktoruyla görüşmek faydalı olabilir.

Bebeklere Zeytinyağı Ne Zaman Verilmeli?

Bebeklerde ek gıdalara başlama zamanı genellikle bebeklerin hazır olduğu belirtiler doğrultusunda belirlenir. Ancak, genellikle doktorlar ve beslenme uzmanları, bebeklerin 6 ayını doldurduğunda ek gıdalara başlanmasını önerirler. Bu dönemde bebeklerin sindirim sistemi daha olgunlaşmış olur ve ek gıdaları sindirme yeteneği artar.

Zeytinyağı da ek gıdalar arasında yer alabilir. Zeytinyağı, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar bakımından zengin bir kaynak olduğu için bebeklerin beslenmesine katkı sağlayabilir. Ancak bebeklerde zeytinyağı kullanımı ile ilgili dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 • Bebeğiniz ek gıdalara başlamaya hazır olduğunda, yani oturma pozisyonunu sağlamlaştırabiliyor, başını dik tutabiliyor ve ağzını açabiliyorsa, zeytinyağı gibi ek gıdaları deneyebilirsiniz.
 • Bebeğinize ilk kez zeytinyağı vermeden önce, biraz bekleyerek alerjik reaksiyonu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bebeğinizin tepkisini gözlemleyerek herhangi bir olumsuz belirti durumunda derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 • İlk kez bebeğinize zeytinyağı vermeye başlarken, miktarı yavaşça artırmalı ve herhangi bir sindirim problemi veya reaksiyon olup olmadığını gözlemlemelisiniz.
 • Mümkünse saf, ekstra sızma zeytinyağı kullanmalı ve işlenmemiş olanını tercih etmelisiniz. Bebeklerin hassas sindirim sistemi açısından bu çok önemlidir.
 • Zeytinyağını, bebeğinizin diğer beslenme ihtiyaçlarını karşılayan ek gıdalarla birlikte vermelisiniz.

Bebeklerin Hastalıklarında Zeytinyağı Kullanımı

Bebekler, hassas cilt yapısına sahip olduğu için pişik, kuruluk, konak gibi pek çok problem yaşayabilirler. Bu durumlarda da zeytinyağı ile bebeğinize küçük tedaviler uygulamak, onun rahatlamasına yardımcı olabilir. Örneğin; bebeğinizin pişiklerine 2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı su ile elde ettiğiniz karışımı sürebilirsiniz.

Özellikle yenidoğan bebeklerin kafasında konak adı verilen yaraya sıkça rastlanır. Bir tür kepek olan konaklar, kuru ve dökülen saç derisi olan bebeklerde görülebilir. Bu durumda, bebeğinizin kafasına sızma zeytinyağı ile hafifçe masaj yapabilir, 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Yıkama esnasında bebeğinizin başındaki yumuşak noktaya yani bıngıldağa dikkat etmelisiniz.

Bebeğinize zeytinyağı ile yapacağınız masaj, hem aranızdaki bağın güçlenmesini hem de bebeğinizin rahatlamasını sağlar. Sızma zeytinyağını ellerinize güzelce sürdükten sonra yumuşak ve nazik hareketlerle bebeğinizin vücuduna masaj yapabilirsiniz. Odanın yeterince sıcak olduğundan, bebeğinize hassas bir şekilde dokunduğunuzdan ve bıngıldağına dokunmadığınızdan emin olmalısınız.

Tüm bu tedavi yöntemleri, bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilir. Ancak bunları yapmadan önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Bir hekime başvurmak bunlar öncesinde herhangi bir problem oluşmasını önleyebilir ve bu yöntemleri nasıl uygulamanız gerektiği konusunda daha bilgili olmanıza da katkı sağlayabilir.

Çocuklara Zeytinyağı Nasıl Verilebilir?

Zeytinyağı ve çocuk beslenmesi konusunda dikkatli olmak ve uygun miktarlarda tüketmelerini sağlamak önemlidir. Çocuğunuza zeytinyağı vermek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Zeytinyağını çocuğunuzun yemeklerine ekleyerek tüketmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin; sebzelerin üzerine az miktarda zeytinyağı gezdirebilir veya salatalarına sos olarak ekleyebilirsiniz.
 • Bazı meyvelerle zeytinyağı harika bir kombinasyon oluşturabilir. Örneğin; çocuğunuzun elma dilimlerini zeytinyağına batırmasına veya zeytinyağı ve bal karışımında meyve dilimlerini yemesine izin verebilirsiniz.
 • Zeytinyağını çocuğunuzun ekmeğinin üzerine sürerek tüketmesini sağlayabilirsiniz. Biraz taze doğranmış sarımsak veya baharatlarla karıştırarak lezzetini artırabilirsiniz.
 • Yoğurdun içine zeytinyağı ekleyerek, çocuğunuzun bu sağlıklı yağı daha kolay tüketmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle yulaf ezmesi veya meyveyle birlikte servis ederseniz, lezzetli bir seçenek olabilir.
 • Zeytinyağını çocuğunuzun sevdiği yiyeceklerin yanında bir dip sos olarak sunabilirsiniz. Örneğin; tam buğday krakerlerle veya sebzelerle birlikte tadına bakması için zeytinyağı ve balzamik sirkeyi karıştırabilirsiniz.
 • Ev yapımı tatlılarda, özellikle kek veya kurabiyelerde, zeytinyağını diğer yağlarla değiştirerek çocuğunuzun bu sağlıklı yağı tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağının Besin Değerleri

Bir yemek kaşığı zeytinyağı içerisinde toplam 14 gram yağ asidi bulundurur. Bu yağların bileşimi şu şekildedir: 3,9 gram doymuş yağ, 10,2 gram tekli doymamış yağ ve 1,4 gram çoklu doymamış yağ asitleri. Bununla birlikte, zeytinyağı içeriğinde omega-3 ve omega-6 gibi vücut için önemli yağ asitleri yer alır. Ayrıca kükürt, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi fonksiyonel mineralleri de bulundurur. 1 yemek kaşığı zeytinyağının kalori ve besin değeri yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir:

 • Kalori: 90 kcal
 • Yağ: 14 g
 • Sodyum: 0.3 mg
 • Karbonhidrat: 0 g
 • Lif: 0 g
 • Şeker: 0 g
 • Protein: 0 g
 • E Vitamini: 1.9 mcg
 • K Vitamini: 8.1 mcg
 • Potasyum: 0.1 mg

Çocukların sağlığı ve gelişimi için en kaliteli zeytinyağlarını Oleamea’da bulabilirsiniz. Natural sızma zeytinyağı çeşitlerini inceleyerek çocuğunuzun beslenmesinde bu değerli yağları kullanmak için hemen satın alabilirsiniz.

Kaynakça:

https://foodtr.org/assets/media/O1_PRAT%C4%B0K%20SA%C4%9ELIKLI%20BESLENME%20REHBER%C4%B0.pdf 


Daha eski gönderi