Zeytinyağının 5 Farklı Kullanım Alanı

Zeytinyağının 5 Farklı Kullanım Alanı
Zeytinyağları, günlük hayatta tükettiğiniz birçok yemeğe lezzet katarak son dokunuşu yapar. Genelde zeytinyağı farklı yemek türlerine katılması ile bilinir. Bunun yanı sıra sağlık, güzellik ve daha pek çok alanda zeytinyağının yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Yapım şekli ve içeriğindeki vitamin desteği ile zeytinyağları, diğer yağ çeşitlerine oranla daha fazla fayda sağlar. Bu nedenle günlük hayatta farklı alanlarda zeytinyağı ana malzeme olarak karşınıza çıkabilir.

İşte zeytinyağının farklı kullanım alanlarına bir örnek;

Zeytinyağı ile Cilt Temizliği

Faydalı ve lezzetli yapısı ile dikkat çeken zeytinyağı, cildiniz için tam bir vitamin deposu. Özellikle yüz bölgesine sağladığı fayda ile bilinen zeytinyağı, diğer yağlara oranla daha fazla avantajı bir arada sunuyor. Sivilce problemi olan ciltlerde zeytinyağlı tarifler sayesinde, sivilcelenmeyi azaltabilir ve iz oluşumunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu yağ ile cilde uygulanacak tariflere geçmeden önce, cilt yapısı ve diğer detaylar için araştırma yapmanızda fayda var. Saç temizliğinde de büyük fayda sağlayan zeytinyağını kullanarak hem temizlik hem de iyi bir nemlendirme yapabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Makyaj Temizleme

Etkili bir makyaj yaptığınızda, günün sonunda kolayca çıkarmak isteyebilir. Çoğu zaman makyajın zorluğuna bağlı olarak temizlemek için daha fazla çaba harcamanız gerekebiliyor. Yumuşatıcı özelliği ile ön plana çıkan zeytinyağı ile zorlu makyajları temizlemek çok daha kolay. Bir parça pamuğa bir çay kaşığı zeytinyağı dökerek cildinize sürebilirsiniz. Belli bir süre beklettikten sonra hafifçe, pamuk yardımı ile makyajı çıkarın. Zeytinyağı makyajınızı temizlerken aynı zamanda cildinize katkıda da bulunuyor. İyi bir nemlendirici olduğu için silme esnasında cildin daha yumuşak olmasını sağlıyor.

Zeytinyağı ile Ev Temizliği

Zeytinyağının evin bazı bölmelerinde iyi bir temizleyici olduğunu duymuşsunuzdur. Özellikle zeminleri parlatma özelliği sunan zeytinyağı ev hanımları tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntem. Zeytinyağı ile temizlik yaparken, ev ortamında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Bunların başında doğru bir miktarda zeytinyağı kullanımı geliyor. Fazla miktarda yağ kullandığınızda zeminlerin kaygan olmasına neden olabilirsiniz. Döşeme temizliğinde kullanılan zeytinyağı için bir beze, bir çay kaşığı yağ damlatmanız yeterli oluyor.

Zeytinyağı ile Deri Parlatma

Deri parlatma işlemlerinde doğal yağlar destek alarak daha besleyici ve etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz. Özellikle deri ayakkabıların parlaklığını yitirdiği anlarda zeytinyağı iyi bir kurtarıcı olabilir. Ayakkabılarınıza parlaklık kazandırmak için yumuşak bir bezi, bir miktar zeytinyağlı su ile birleştirebilirsiniz. Daha sonra bu bezle hafifçe ayakkabılarınızı parlatabilirsiniz. 

Zeytinyağı ile Leke Çıkarma

Çalışma alanınız başta olmak üzere gün içinde birçok nedenden dolayı boya ile temas edebilirsiniz. Özellikle çocuklar uzun süre oyun ve boya ile bir arada olabilir. Zeytinyağının mucizevi etkisi sayesinde elinizde kalan boyaları kolayca temizleyebilirsiniz. Bunun için boyalı bölgeyi zeytinyağı ile ovup, 5 dakika boyunca elinizde bekletmeniz yeterli. Daha sonra ılık su ve sabunla zeytinyağı kalıntılarını ortadan kaldırabilirsiniz. 


Daha eski gönderi Daha yeni gönderi