Gerçek Zeytinyağı Donar mı?

Gerçek Zeytinyağı Donar mı?

Zeytinyağının benzersiz lezzeti sizin de vazgeçilmezleriniz arasında mı? O halde, gerçek zeytinyağının özelliklerine daha yakından bakmak isteyebilirsiniz!

Hakiki zeytinyağının nasıl anlaşılacağı, lezzet tutkunlarının çokça merak ettiği konuların başında geliyor. Bunun için kullanılan yöntemlerden biri de zeytinyağı donar mı sorusunun cevabını aramak oluyor. Peki, bu yöntem gerçekten de işe yarıyor olabilir mi? Siz de merak edenlerden biriyseniz, haydi bu konuyu mercek altına alalım!

1.Hakiki Zeytinyağı Donar mı?

Hakiki Zeytinyağı Donar mı?

Donma testi ile gerçek zeytinyağı donar mı sorusunun cevabı bir noktaya kadar alınabiliyor. Evet; gerçek zeytinyağı, çoğu sahte zeytinyağının aksine tamamen donuyor. Ancak bu yöntemle ürünün gerçek olup olmadığını anlama konusunda yine de kesin bir şey söylenemiyor. Çünkü tıpkı hakiki zeytinyağları gibi bazı sahte veya katkı maddeleri içeren zeytinyağları da 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda donabiliyor. 

Diğer yandan, gerçek zeytinyağları da düşük derecedeki sıcaklıklarda tamamen donma durumuna geçmeyebiliyor. Kimi zaman zeytinyağının sadece belirli bir miktarı donuk hale gelirken bir kısmı sıvı kalıyor. Bu durum zeytinyağının yapımında kullanılan zeytinlerin özelliklerine, sıkım tekniğine ve saklama koşullarına göre değişiklik gösteriyor.

1.1. Zeytinyağında Tadım Testi

Türk mutfağında ve özellikle de Ege Bölgesi civarındaki ülkelerde sıklıkla kullanılan zeytinyağı, gerçek olup olmadığını genellikle tadım testlerinde daha iyi gösteriyor. Ancak diğer pek çok doğal ürün gibi gerçek zeytinyağını da anlamanın tek kesin yolu, laboratuvar testi yaptırmaktan geçiyor. 

Gerçek zeytinyağı, genellikle boğaz bölgesinde yanmaya benzer ferah bir etki yaratıyor. Üstelik midede yanma gibi sorunlara da neden olmuyor. Kalite ve hakikilik bakımından beklentiyi karşılamak adına, zeytinyağlarının tadımında bu konulara dikkat etmek çoğu zaman doğru bir sonuç verebiliyor. 

2. Soğuk Sıkım Zeytinyağı Donar mı?

Zeytinlerin yüksek ısıl işlemlerden geçmeden yağ haline getirilmesiyle üretilen soğuk sıkım zeytinyağı, birçok kullanıcının en çok beğendiği zeytinyağı türleri arasında yer alıyor. Soğuk sıkım zeytinyağı donar mı sorusu ise elbette, çok araştırılan bir diğer konu başlığı olarak ön plana çıkıyor. 

Şöyle ki soğuk sıkım zeytinyağı da tıpkı standart yöntemlerle elde edilen zeytinyağı çeşitleri gibi normalde sıvı formda oluyor. Bu nedenle her sıvı madde gibi belirli bir sıcaklığın altında donmaya başlayabiliyor. Bu da akıllara doğal olarak, zeytinyağı buzdolabında donar mı sorusunu getiriyor. Gelin, buzdolabı konusuna ve zeytinyağının hangi koşullarda daha iyi saklanabileceğine daha yakından bakalım!

3. Zeytinyağı Buzdolabında Donar mı?

Düşük sıcaklık dereceleriyle yiyecekleri daha uzun süre taze tutan buzdolabı, zeytinyağını kısa sürede donduruyor. Ancak donuk haldeki zeytinyağı pratik bir kullanım sağlamadığından bu pek de tercih edilen bir saklama yöntemi olmuyor. Zeytinyağının en çok tercih edilen saklama koşulunun, sıvı kalmasını sağlamaya yönelik olması gerekiyor. Dolayısıyla her ne kadar gerçek zeytinyağı donar mı sorusunun cevabını aramak adına zaman zaman buzdolabı kullanılsa da bunun pek de önerilen bir yöntem olduğu söylenemez. 

Tezgah altında veya üstünde bulunan mutfak dolapları, zeytinyağını muhafaza etmek için en ideal alanlar arasında başı çekiyor. Sıvı halde kalabilmesi için oda sıcaklığında saklanması gereken zeytinyağının aynı zamanda güneş ışığı ve yapay ışık da almaması gerekiyor. Zeytinyağı şişesinin koyu renk olması da bu anlamda avantaj sağlıyor. Zeytinyağını doğru bir şekilde muhafaza edebilmek ve tazeliğinin uzun süre korunmasını sağlamak için siz de mutfak dolaplarını tercih edebilirsiniz. 


Oleamea, mevsiminde dalından kopup gelen doğal zeytinin saf ve eşsiz aromasını siz zeytinyağı tutkunları ile buluşturuyor. Üstelik koyu renk şişeleri ile saklama koşullarını da kolaylaştırıyor. Siz de ödüllü Oleamea zeytinyağlarına online mağaza üzerinden kolaylıkla ulaşabilir ve gerçek zeytinyağının üstün lezzetini deneyimleyebilirsiniz!

Oleamea Premium Everyday Soğuk Sıkım Naturel Sızma Zeytinyağ

Daha eski gönderi Daha yeni gönderi