Riviera Zeytinyağı Nedir? Hangi Özelliklere Sahiptir?

Riviera Zeytinyağı Nedir? Hangi Özelliklere Sahiptir?

Sıcak yemek ve kızartmalar için ideal bir seçenek olan riviera zeytinyağının, hangi aşamalardan geçerek ortaya çıktığını biliyor muydunuz? Haydi, uygun fiyatı ve hafif lezzetiyle sık tercih edilen yemeklik yağlardan biri olan bu besine, şimdi daha yakından bakalım!

Riviera zeytinyağı, damakta hafif bir tat bırakan yumuşak lezzetiyle özellikle de yüksek ısıyla pişirilen yemeklerde kullanım için uygun bir alternatif oluyor. Üstelik bu yağ, sızma zeytinyağına kıyasla daha uygun fiyata sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Dolayısıyla pek çok tüketici, düzenli kullanım için tercihini riviera zeytinyağından yana yapabiliyor.

Peki, sizce riviera zeytinyağı fiyat bakımından neden sızmaya göre daha uygun olabilir? Bunun nedeni, aslında riviera zeytinyağının çeşitli işlemden geçmiş olması ve dolayısıyla daha düşük besin değeri taşıması… Bu konuya dair daha fazlasını merak ettiyseniz, aradığınız detaylar sayfanın devamında!

Riviera Zeytinyağı Nedir?

riviera zeytinyağı nedir

Riviera zeytinyağı, rafine edilmiş zeytinyağına natürel zeytinyağı ilave edilerek elde edilen bir ürün çeşidini oluşturuyor. Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği’ne göre zeytinyağları “natürel”, “rafine”, “riviera” ve “çeşnili” olmak üzere dört temel kategoriye ayrılıyor.

Natürel zeytinyağları hasattan yalnızca saatler sonra sadece fiziksel yollarla filtreleme işleminden geçirilirken, rafine zeytinyağları daha fazla işlemden geçtiği için besin değerini neredeyse tamamen yitiriyor. Yüksek asidite oranına sahip olan bu yağın yeniden ideal bir besine dönüşmesi için de içerisine, belirli oranlarda natürel sızma veya natürel birinci zeytinyağı ilave ediliyor. Böylece ortaya besin olarak tüketilebilen ve piyasaya daha uygun fiyatlarla sunulabilen riviera zeytinyağı çıkıyor.

Riviera Ne Demek?

Riviera, ağırlıklı olarak, farklı zeytinyağı mahsullerinin karışım olarak tüketime sunulduğu bir zeytinyağı çeşidi olarak biliniyor. Ancak ait olduğu dil olan İtalyancada aslında “deniz, göl veya nehir kıyı bölgesi” anlamına geliyor. Ayrıca aynı dilde, birden fazla değerli taşa sahip olan mücevherat için de kullanılıyor.

Riviera Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Riviera zeytinyağının üretim aşamalarını daha iyi kavramak adına, önce natürel ve rafine zeytinyağı çeşitlerinin nasıl elde edildiğini bilmek gerekiyor:

Natürel Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

Natürel zeytinyağları, yere düşmeden sadece dalından toplanan zeytinlerden elde ediliyor. Bu yağ çeşidi, zeytinler oksitlenmeye (bozulmaya) uğramadan üretildiği için 100 gramda 0,8’in altında oleik asit değeri taşıyor. Ayrıca zeytinin sahip olduğu yüksek besin değerini de olabilecek en yüksek seviyede korumaya devam ediyor.

Rafine Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

Rafine zeytinyağı genellikle, toplandıktan sonra üzerinden zaman geçmiş olan zeytinlerden üretiliyor. Bu zeytinlerden üretilen yağ, rafinasyon işleminden geçmeden önce çoğunlukla yüzde 3’ten fazla oleik asit oranına sahip oluyor. Dolayısıyla doğrudan tüketime uygun olmadığı için arındırılması ve temizlenmesi gerekiyor.

Bu yağ, rafinasyon sonrası herhangi bir besin öğesine sahip olmadığından ortalama yüzde 10 oranında natürel zeytinyağı ile karıştırılıyor. Bu da riviera zeytinyağı adı ile sofralara ulaşıyor.

Riviera Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Riviera zeytinyağını ilk bakışta natürel zeytinyağından ayırt etmek pek olası görünmüyor. Hatta bu yağın, farklı yağlarla karıştırılmış tağşiş zeytinyağından ayırt edilmesi dahi son derece güç olabiliyor. Ancak yine de piyasada en sık bulunan seçenekler olan sızma ve riviera zeytinyağları arasındaki farklardan bahsetmek faydalı olabilir:

x

Natürel Sızma Zeytinyağı

Riviera Zeytinyağı

Renk

Yeşilimsi bal sarısı

Hafif yeşilimsi açık sarı

Opaklık

Berrak

Berrak

Koku

Yoğun ve ferah koku

Hafif koku

Tat Yoğunluğu

Yoğun hissedilen lezzet

Hafif lezzet

Lezzet Notaları

Taze biçilmiş çimen, domates sapı, çağla badem ve karabiber

Taze çimen ve domates sapı

Besin Değeri

Yüksek

Düşük

Asidite (%)

< 0.8

< 1.0

Kullanım Alanları

Doğrudan tüketim, kahvaltılıklar, mezeler, salatalar ve tüm yemekler

Yemekler ve kızartmalar, hafif tat istenen soğuk yiyecekler

Tüm bu bilgilerden sonra, siz de tercihinizi artık sızma zeytinyağından yana yapmak istiyor olabilirsiniz. Peki ya seçiminiz hangisi olacak? Sızma zeytinyağının farkını güvenle ve lezzet ayrıcalığıyla deneyimlemek için, Oleamea’nın natürel ve organik zeytinyağı çeşitlerine hemen  şimdi göz atmaya başlayabilirsiniz! 

 


Daha eski gönderi Daha yeni gönderi