Zeytin Ağacı İle İlgili Bilinmeyenler

Zeytin Ağacı İle İlgili Bilinmeyenler
Zeytun, Olea europaea, Olive, Olivier d’Europe gibi isimleri de bulunan zeytinin ağacı; zeytingiller familyasından olup, 1000 yıl kadar yaşayabilmektedir. 5-15 metrelere kadar çıkabilen bu ağacın yaprakları daima yeşil olup genelde karşılıklı oval, mızrak veya nadiren kalp şeklinde, kenarları bütün, hafif geri kıvrık, üst kısmı açık yeşil, alt kısmı grimsi veya gümüşsü renktedir. Meyveleri etli ve yuvarlak olup, 1-3,5 cm büyüklüğünde önce yeşil renkli sonra kırmızımsı ve olgunlaşınca siyah rengini alan bir yapıdadır. Zeytinin vatanı, Doğu Akdeniz ülkeleriyle birlikte günümüzde bütün Akdeniz ülkeleri; Kırım, Kaliforniya, Güney Avustralya ve Orta Asya olarak kabul edilmektedir. Bunlar zeytin ve zeytinağacı ile ilgili bilinen gerçeklerdi, peki ya bilinmeleri öğrenmeye ne dersiniz?

 

Yetiştirilen İlk Ağaç Türü

6000 yıldır Akdeniz havzasında görülen zeytin ağacı bilinen en eski ağaç türlerinden biridir. Zeytin yetiştiriciliği yazının bulunmasından bile eskidir.

Kuran’da Mübarek Olduğu Belirtilir

Kuran-ı Kerim’de 6 ayette ve çok sayıda hadiste zeytinden övgü ile bahsedildiğini biliyor muydunuz? Nur suresi 35. Ayette, “doğuya ya da batıya ait olmayan mübarek zeytin ağacının yağı, ateşe değmeden bile ışık verir” ifadeleri ile zeytin ağacının bereketinden bahsediliyor.

Zeytin Her Dinde Kutsal Görülüyor

Zeytin ağacının tarihin en az insanlık tarihi kadar eski olduğunu yukarıda belirtmiştik. Nuh Peygamber’in sel ve kasırga felaketinden sonra dünyanın düzene girip girmediğini anlamak için gönderdiği beyaz güvercin ağzında bir zeytin dalı ile geri döner. Bu şekilde felaketin sonlandığına kanaat getirilmiştir. Yaşanan bu olaydan beri zeytin, barışın, huzurun ve düzenin simgesi olarak kabul edilmektedir. Zeytin, birçok dinde vaftiz töreninde, Akdeniz’de görkemli dinsel ayinlerde önemli bir yer tutmuştur.

Ölümsüzlüğü Simgeler

Zeytin Ağacı ölümsüzlüğün simgesi olarak görülmektedir çünkü 500 yıllık bir zeytin ağacı bile kesildiğinde köklerinden tekrar doğarak yeniden büyüyüp meyve verebilmektedir. Aynı zamanda genel olarak zeytin ağaçları 1000 yıla kadar yaşayabilir. Hatta 2000 yıllık zeytin ağaçlarına bile rastlanmıştır. Tabii bilimsel kısmı ile durumu incelersek zeytin ağacının bu kadar uzun ömürlü olmasının nedenlerinden biri yapraklarındaki oleuropein maddesinin zeytin ve zeytin ağacının korumasıdır.
İlyada Destanı’nda Homeros, bir zeytin ağacına yaslanmıştır ve zeytin ağacı ise kendisine kimseye ait olmadığını, o gelmeden önce de burada olduğunu, o gittikten sonra da burada burada olacağını belirten sözler söyler. Bu hikaye sonrasında zeytin ağacının ölümsüz olduğu ve köklerinin de ölümsüzlüğü simgelediği düşünülür.

Tıp Sembolündeki Zeytin Dalı

Tıp biliminin sembolündeki çift yılanlı asaya baktığımızda görmüş olduğumuz asa aslında zeytin dalıdır. Zeytin dalı Türkiye'de eczacılık fakültesi ve sağlık bakanlığı simgelerinde karşımıza çıkmaktadır. Zeytin, direnişin ve sağlamlığın göstergesidir.


Daha eski gönderi Daha yeni gönderi