Zeytinyağının Cilde ve Saça Faydaları

Zeytinyağının Cilde ve Saça Faydaları

¨Cilde zeytinyağı maskesi yapılır mı?¨ ya da ¨Yüze zeytinyağı sürmek faydalı mı?¨ gibi sorular aklınıza gelmiş olabilir. Bu içeriğimizde merak ettiğiniz sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.


‘Sarı Altın’ olarak kabul edilen doğanın mucizesi zeytinyağının, kalp, beyin, mide gibi organlarımıza iyi gelmesinin yanı sıra cilt ve saç için de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple kullandığımız birçok cilt ve saç ürününün içinde zeytinyağı bulunmaktadır. 


İçerdiği E vitamini sayesinde cildi zararlı güneş ışınlarından koruyan zeytinyağı, iyi bir nemlendirici olma özelliğiyle birlikte ciltte iltihaplanma, akne gibi sorunlara karşı gelmekte etkili olabiliyor. Kuru ciltlerin ise vazgeçilmezi olduğunu zaten biliyoruz. Gece uyumadan önce temiz cilde zeytinyağını direkt olarak uyguladığınızda ne kadar yumuşattığını fark edeceksiniz. Eğer yağlı bir cildiniz yoksa sabah akşam yüzünüze veya nemlendirmek istediğiniz bölgeye masaj yaparak uygularsanız parlaklık ve yumuşaklığı anında elde edeceksiniz.

Cildiniz İçin Zeytinyağı ile Uygulayabileceğiniz Maske Tarifi:

Malzemeler:

- 2 yemek kaşığı zeytinyağı
- 1 yemek kaşığı bal
Uygulama :
- İki malzemeyi homojen bir karışım ortaya çıkana kadar karıştırın
- Temiz olan cildinize ince bir tabaka halinde sürün
- 30 dakika beklettikten sonra durulayın
- Haftada 2 – 3 kez uygulanabilir.

Zeytinyağının en önemli özelliklerinden bir diğeri ise, kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak saçların uzamasına ve beslenmesine yardımcı olmaktır. Düzenli olarak zeytinyağı içeren saç bakım ürünü kullanan kişilerin saçlarında gözle görülür derecede iyileşme farkedilir. Zeytinyağı, özellikle yıpranmış saçlar için etkili olup, kırılan ve kuruyan saç ve saç dipleri için onarıcı olur. Aynı zamanda saçtaki sertliği alarak saç tellerini yumuşatır ve canlanmasını sağlar.


Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Zeytinyağı ile Yapılabilecek Maske Tarifi:

Malzemeler:

- 1 adet orta boy muz
- 1 yemek kaşığı zeytinyağı
Uygulama:
- Zeytinyağı ve muzu blenderdan geçirerek sıvı bir hale gelmesini sağlayın
- Saçlarınıza bu karışımı sürün ve 15 dk bekletin
- Ilık su ve şampuanla durulayın
- Haftada bir kez saçınıza uygulayabilirsiniz. Muzda yer alan potasyum ile zeytinyağının besleyici gücü harmanlanarak ortaya müthiş bir sonuç çıkaracakır.

Önerdiğimiz maskeleri ve zeytinyağını cildiniz veya saçlarınız hassas ise kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.


Daha eski gönderi Daha yeni gönderi