Doğal Cilt Bakım Rutininde Zeytinyağlı Sabun ve Zeytinyağı Kullanımı

Doğal Cilt Bakım Rutininde Zeytinyağlı Sabun ve Zeytinyağı Kullanımı

Doğal cilt bakımı dendiğinde zihninizde ilk olarak ne canlanıyor? Eğer aklınıza hemen zeytinyağı ve zeytinyağlı sabunlar geldiyse, doğal güzelliğinizi korumanın en güçlü sırlarından birine çoktan vâkıfsınız demektir! Peki, zeytinyağlı sabunları ve zeytinyağını doğal güzellik rutininizde ne şekillerde kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Yanıtlar bizden, aynalara gülümsemek sizden! 

Zeytinyağı, lezzet konusunda olduğu kadar cilt bakımında da etkisini kanıtlamış en eski doğal kaynaklardan biri. Düzenli olarak zeytinyağı tüketmenin ideal cilt görünümünü korumaya yardımcı olduğu halihazırda bilinen bir gerçek. Öte yandan zeytinyağı, cilt bakımında harici yöntemlerle de etkin bir şekilde kullanılıyor. Nitekim zeytinyağı ile saç bakımı gibi uygulamalar bu noktada zaten bildiğiniz, hatta belki de sıkça başvurduğunuz bir uygulama olabilir. Peki ya zeytinyağını yüz bakımında, özellikle de cilt temizliğinde nasıl kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Bu nitelikli bakımın sırrı, hakiki zeytinyağı ile birlikte doğal zeytinyağlı sabun kullanımında saklı! 

Hadi gelin, zeytinyağını ve zeytinyağlı sabunları cilt bakımında hangi ürünlerin yerine ve ne şekillerde kullanabileceğinizi adım adım inceleyelim!

1. Adım: Zeytinyağı ve Gül Suyu Karışımı ile Makyaj Temizliği

Zeytinyağının cilde ve saça etkileri keşfedildikçe bu eşsiz doğal kaynağın kozmetik sektöründeki kullanım sıklığı da artıyor. Zeytinyağı ve zeytinyağı özünü en çok da yağ bazlı cilt bakımı ve cilt temizliği ürünlerinde görebilirsiniz. Makyaj temizleme yağları ve çift fazlı makyaj temizleme suları da bunun bir örneği. Peki, zeytinyağı ile kendi çift fazlı makyaj temizleyicinizi kendiniz yapmaya ne dersiniz? Bunun için boş ve steril bir ambalaja yarı yarıya organik gül suyu ve soğuk sıkım sızma zeytinyağı ekleyip karıştırmanız yeterli! 

2. Adım: Zeytinyağlı Sabun ile Temel Cilt Temizliği

Zeytinyağlı sabunlar, güzellik için zeytinyağı kullanımının bilinen en eski ve en etkili yollarından bir diğeri. İçerdiği doğal özlerle cildi kurutmadan temizleyen zeytinyağlı sabunlar, doğal antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde cilt kusurlarının oluşumunu azaltmaya yardımcı oluyor. Zeytinyağı içeren doğal makyaj temizleyicinizden sonra yüzünüzü bir de doğal zeytinyağlı sabun ile yıkayabilir, böylece cildinizin tamamen temizlenmesini ve diğer bakım adımlarına hazır olmasını sağlayabilirsiniz. 

3. Adım: Rendelenmiş Zeytinyağlı Sabun + Zeytinyağı + Kahve Telvesi ile Peeling

Günlük rutin cilt temizliği aşamalarından sonra, şimdi de sıra haftalık bakım için olmazsa olmaz bir uygulamada! Haftada bir ila üç kez mutlaka yapılması önerilen peeling aşamasında da zeytinyağının farklı kullanım şekilleri ile doğal peeling yöntemlerini deneyebilirsiniz. Cildinizi temizlemek için ince rendelenmiş zeytinyağlı sabun, tahrişten korumak için zeytinyağı, ölü derilerden arındırmak içinse kahve telvesi ya da toz şeker kullanabilirsiniz. Üç malzemeyi iyice karıştırıp yüzünüze nazik hareketlerle 1-2 dakika uyguladıktan sonra cildinizdeki temizlik ve yumuşaklık hissine hayran kalacaksınız! 

4. Adım: Zeytinyağı ve Pirinç Lapası ile Maske Yapımı

Madem haftalık bakıma bir kez başladınız, o zaman bunu maske işlemiyle de devam ettirme zamanı! Nasıl ki haftalık rutininizde zeytinyağı ile saç bakımı yapıyorsanız, zeytinyağı maskeleriyle bu değerli yağın etkilerini yüz bakımınıza da taşıyabilirsiniz. Haşladığınız ve lapa kıvamına getirdiğiniz beyaz pirinçlerin suyunu süzüp üzerine az miktarda zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Bu ikiliyi tamamen krem kıvamına getirdikten sonra yüzünüze uygulayarak 15-20 dakika bekletmeniz yeterli. Bu doğal yüz maskesini düzenli kullandığınızda cildinizin gitgide daha aydınlık, eşit tonlu, pürüzsüz ve canlı göründüğüne şahit olabilirsiniz. 

5. Adım: Zeytinyağlı Sabun ve Pirinç Suyu ile Maske Temizliği

Bir önceki adım ister yüz temizliği olsun ister maske uygulaması… Normal şartlarda serum ve nemlendirici öncesi muhakkak tonik kullanmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Ancak biz bu adım yerine, doğal cilt bakım rutininizi sürdürmek için size iki aşamalı bir temizlik işlemi önereceğiz. Uyguladığınız zeytinyağlı yüz maskesini iyice duruladıktan sonra zeytinyağlı sabun ile cildinizdeki maske kalıntılarını tamamen temizleyebilir, ardından süzdüğünüz pirinç suyunu bir pamuğa dökerek yüzünüzü silebilirsiniz.

Titiz bir durulama ve temizleme adımıyla birlikte maske aşamasını da başarıyla tamamladınız. Peki, şimdi sırada ne var? Banyo dolabınızdaki serum ve nemlendiricileri bugünlük oldukları yerde bırakabilirsiniz. Mutfağınızdaki soğuk sıkım sızma zeytinyağı size bu konuda bir taşla iki kuş kazandırmak için var! Bunun için zeytinyağını çay tabağına döküp pamuk yardımıyla cildinize nazikçe uygulayabilir ve ardından masaj yoluyla tüm yüzünüze yedirebilirsiniz. İşte, günlük temel cilt bakım adımlarınız tümüyle tamam! 

7. Adım: Zeytinyağı ile Güneş Kremi Yapımı

Yüzünüzü yıkadınız, arındırdınız, maskeyle yoğun bakım yaptınız ve tekrar temizleyip nemlendirdiniz. Peki, bitti mi? Elbette hayır! Güneş koruyucu olmadan günlük cilt bakım rutinini tamamlamak olmaz, öyle değil mi? Peki, zeytinyağı ile doğal güneş koruyucu krem de yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Zeytinyağı ile güneş kremi yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler sadece biraz zeytinyağı, biraz kakao ve H. cevizi gibi doymuş bitkisel yağlar, tabii biraz da çinko oksit. Detaylar mı? Linkin ardında! Oleamea’nın üstün lezzet ödüllü soğuk sıkım sızma zeytinyağlarından sonra, şimdi de zeytinyağlı sabununu deneme zamanı! Oleamea Saf Zeytinyağı Sabunu, nitelikli bir doğal cilt bakımı için aile boyu favoriniz olmaya aday. Hadi, denemek için daha fazla geç kalmayın! 


Daha eski gönderi Daha yeni gönderi