Zeytinyağlı Sabun Nasıl Yapılır? Üretim Aşamaları Nelerdir?

Zeytinyağlı Sabun Nasıl Yapılır? Üretim Aşamaları Nelerdir?

Atalarımızın en mis kokulu miraslarından biri olan zeytinyağlı sabunlar, günümüzde de birçok bakımseverin olmazsa olmazı. Peki ya sizce, geçmişi antik çağlardan günümüze uzanan zeytinyağı sabunları nasıl yapılıyor? Zeytinyağlı sabun yapımına dair tüm detayları keşfetmek için satırlarımızı takip edin!

Organik etiketli ve mis kokulu zeytinyağlı sabunların cazibesi… Ya da aile büyüklerinin balkonunda kurumayı bekleyen zeytinyağlı sabunlara dair hoş kokulu anılar… Zeytinyağlı sabun dendiğinde sizin aklınızda ilk hangisi canlanıyor? Sizi bilmiyoruz ama biz ambalajlı olarak sunulan saf zeytinyağı sabunlarının, paketinden ilk çıktığında yaydığı o eşsiz kokuya bayılıyoruz! 

Zeytinyağının cilde ve saça etkileri noktasında takındığı cömert tutum, zeytinyağlı sabunlara duyulan ilginin de daima canlı kalmasını sağlıyor. Ve en önemlisi de, güzellik için zeytinyağı kullanımının en yaygın yollarından biri olarak boy gösteren zeytinyağlı sabunlar ev şartlarında da kolaylıkla hazırlanabiliyor. Eğer siz de kökeni güzellik tutkusu kadar eskiye dayanan zeytinyağlı sabunların üretimine dair bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sayfanın devamında buluşalım!

1. Zeytinyağlı Sabun Nedir?

Zeytinyağlı sabun doğal içerikli, cildi ve saçı derinlemesine nemlendirme ve besleme özellikleri taşıyan zeytinyağı özlü bir doğal bakım ürünü. Zeytinyağı, saf vücut yağı olarak kullanılabileceği gibi saç bakımı ya da doğal sabun yapımında da temel malzeme olarak kullanılabiliyor. Çünkü bu iksir niteliğindeki yağ, cildi rahatlatma etkisi sunan doğal bir bileşen olma özelliği taşıyor. Zeytinyağının farklı kullanım şekilleri arasında en yaygın yöntem olan zeytinyağlı sabunlar, hassas veya kuru ciltlere sahip kişiler için de nazik bir cilt temizlik rutini sunuyor.

2. Doğal Zeytinyağlı Sabun Ne İçerir?

 • Zeytinyağı: Doğal zeytinyağı sabununda temel bileşen olan zeytinyağı, cildi zengin vitaminlerle besliyor. Ayrıca doğal bir nemlendirici görevi de üstleniyor.
 • Kostik soda: sabunu sertleştiren kimyasal bir madde olarak zeytinyağıyla birleşerek sabunu oluşturuyor.
 • Su: Kostik sodayla reaksiyona girerek sabunun oluşumunu sağlıyor. 
 • Esansiyel yağlar: İsteğe bağlı olarak sabuna hoş bir koku kazandırmak veya ekstra cilt bakım faydalarından yararlanmak için esansiyel yağlar kullanılabiliyor. En sık lavanta, nane ve portakal gibi esansiyel yağlar tercih ediliyor.
 • Doğal yardımcı maddeler: Sabunun özelleştirilmesi için doğal renklendirici çeşitleri, muhtelif bitki parçacıkları ya da doğal katkı maddeleri eklenebiliyor.

Zeytinyağı ile saç bakımı rutinlerinin gücü, cilt bakımında sunduğu avantajlar ve zeytinyağlı sabunların sunduğu o noksansız temizlik hissi… Gücünü doğadan alan bir cilt bakım rutini yaratmak isteyenler için zeytinyağlı sabunlar doğru tercih oluyor. Doğal sabun üretimi hakkında tüm merak ettiğiniz tüm detaylar hemen bir alt satırda sizi bekliyor!

3. Doğal Zeytinyağlı Sabun Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı doğal sabun yapımında uzmanlaşmaya kararlıysanız aşağıdaki detaylar size bu konuda yardımcı olabilir: 

3.1. Zeytinyağlı Doğal Sabun Yapımı için Malzemeler

 • Zeytinyağı
 • Saf kostik soda (sodyum hidroksit)
 • Su
 • Esansiyel yağlar, doğal renklendiriciler ve katkı maddeleri (isteğe bağlı)

3.2. Doğal Zeytinyağlı Sabunun Yapılış Adımları

 • Kostik soda ile çalışırken eldiven, gözlük ve uzun kollu giysiler gibi koruyucu ekipmanlar kullanmalısınız. Ayrıca iyi havalandırılmış bir alanda uygulama yapmalısınız.
 • Zeytinyağı ve su miktarını belirlemeli ve ardından bunları ayrı kaplarda ölçmelisiniz. 
 • Kostik sodayı su ile karıştırırken ayrı bir kapta zeytinyağını ısıtmalısınız. Sonrasında karıştırma kabına aktarmalısınız. 
 • Kostik soda karışımını yavaşça zeytinyağına eklemeli ve hiç ara vermeden karıştırmalısınız.
 • Karışım belirli bir yoğunluk ya da iz bırakabilen bir kıvama ulaştığında karıştırma işlemini sonlandırmalısınız.
 • Sabun karışımını kalıplara dökmelisiniz. Bu aşamadan önce kalıplarınızı yağlayarak sabunun daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sabunu birkaç gün veya hafta boyunca sertleşmeye bırakmalısınız.

4. Doğal Zeytinyağlı Sabun Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

 • Soğuk proses sabun üretiminde kullanacağınız malzemeleri doğru ölçülerde kullanmanız önemli. Özellikle de kostik soda gibi kimyasal maddelerin doğru ölçülmesi sabunun kalitesini doğrudan etkiliyor.
 • Kostik soda gibi güçlü kimyasallarla çalışırken güvenlik önlemlerine mutlaka dikkat etmelisiniz. Göz koruması ve eldiven benzeri koruyucu ekipmanların kullanımı sabun yapımı esnasında yaşanması olası kazaları önleyecektir.
 • Sabun karışımını hazırladığınız sırada sıcaklık kontrolü de kritik bir detay. Malzemelerin ortalama 40°C civarında birbiriyle karıştırılması gerekiyor. Bu ısı oranı da sabunun kıvamını ve dokusunu doğrudan etkiliyor.
 • Malzemeleri düzgün biçimde karıştırmak sabunun homojen bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Dolayısıyla sabunu yavaşça ve dikkatlice karıştırmak sabunun kalitesini de artırıyor.
 • Sabun kalıplama adımında düzgün ve farklı şekillere sahip kalıplar kullanarak estetik olarak hoş görünümlü sabunlar elde edilebiliyor.
 • Sabunun doğru bir şekilde kuruması için yeterli sürenin tanınması gerekiyor. Çünkü bu süre boyunca sabun gerektiği ölçüde sertleşiyor ve olgunlaşarak kullanıma hazır hale geliyor.

5. Doğal Zeytinyağlı Sabun Nasıl Saklanmalıdır?

Doğal zeytinyağlı sabunların serin ve kuru bir yerde, doğrudan ısı ve ışık almayacak şekilde sarılmış olarak saklanması gerekiyor. Bu sayede sabunların erimesi veya fazla su kaybedip çatlaması önlenebiliyor. Ayrıca bu sayede sabun güneş ışığından uzak tutulduğu için renginin değişmesi de engellenebiliyor. Aynı zamanda sabunun kapaklı bir kap içinde saklanması halinde kokusu da korunmuş oluyor.


Evde zeytinyağlı sabun yapımı size de biraz meşakkatli geldi, öyle değil mi? Neyse ki arzuladığınız doğallık için zahmete girmenize gerek yok! Zeytinyağı ile cilt bakımı mucizesini pratik bir çözümle deneyimlemek için Oleamea’nın Saf Zeytinyağı Sabunu ile siz de mutlaka tanışın!


Daha eski gönderi Daha yeni gönderi